UWAGA NA WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY

Wstrząs anafilaktyczny jest to szybko rozpoczynająca się i zagrażająca życiu reakcja alergiczna. Przyczynami wstrząsu mogą być: użądlenia pszczoły lub osy, niektóre leki (np. antybiotyki, leki przeciwzapalne), leczenie odczulające, niektóre pokarmy (np. orzeszki ziemne), silny ból, bodźce termiczne.

Wstrząs anafilaktyczny dotyka rocznie 1-3 proc. ludzi. Może mieć łagodniejszy przebieg, ale w wersji pełnoobjawowej zagraża życiu. Częściej występuje u osób młodych i kobiet. Dzieci reagują najczęściej wstrząsem na pokarmy, a dorośli na leki i użądlenia owadów.
Wstrząs anafilaktyczny ma bardzo gwałtowny przebieg (zwykle do 30 minut) i nagłe zakończenie spowodowane samoistnym ustąpieniem lub leczeniem.

Najczęstsze objawy to: rumień i pokrzywka (wysypka), świąd, trudności w przełykaniu, duszność, obniżone ciśnienie tętnicze.
Groźnymi objawami są:
- zawroty głowy
- uczucie silnego osłabienia
- kołatanie serca
- chrypka
- uczucie braku powietrza
- nudności i wymioty
- gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego
- chłodna, blada, spocona skóra
- utrata przytomności, a nawet zgon.

Leczenie wstrząsu anafilaktycznego musi być natychmiastowe.
Pierwszą czynnością jest odizolowanie od alergenu, np. usunięcie żądła owada. Następnie chorego należy położyć tak, aby miał nogi wyżej niż głowa i natychmiast wezwać pogotowie.
Leczenie wstrząsu wymaga przede wszystkim jak najszybszego podania adrenaliny. Osoby szczególnie narażone na wstrząs anafilaktyczny powinny nosić przy sobie zawsze preparat adrenaliny w ampułko-strzykawce do samodzielnego podania.

Uwaga !!!
Adrenalina w ampułkostrzykawce do samodzielnego podania jest dostępna w aptekach na receptę. Jeśli jesteś alergikiem przed wyjazdem na wakacje poproś lekarza o receptę, a pielęgniarkę o szkolenie jak podać lek. O zagrożeniu poinformuj najbliższych i pokaż im w jaki sposób w razie wystąpienia alergii należy postępować.