TERAPIA CZYNNIKAMI WZROSTU - PRP
- Co to są czynniki wzrostu i osocze bogatopłytkowe?
Czynniki wzrostu to specyficzne elementy wchodzące w skład krwi. Ich zadaniem jest inicjowanie oraz udział w procesach naprawy i regeneracji tkanek. Pobudzają komórki „naprawcze” do przemieszczania się w kierunku miejsc zmienionych chorobowo. Następnie stymulują je do namnażania się oraz przekształcania w komórki tkanek uszkodzonych wskutek choroby lub urazu. Raz pobudzone komórki „naprawcze” utrzymują długotrwały efekt wytwarzania nowej tkanki kostnej, chrzęstnej lub naprawę tkanek miękkich. Podkreślić należy tutaj sformułowanie „nowej tkanki", czyli zawierającej nowe, młode komórki, nowy kolagen, macierz chrzęstną, itp.
Czynniki wzrostu naturalnie występują wewnątrz płytek krwi. Reakcją organizmu na uszkodzenie tkanki jest koncentracja płytek oraz ich przyleganie w miejscu uszkodzenia (uraz i/lub choroba). Płytki krwi rozpadając się uwalniają właśnie czynniki wzrostu. Istotę zabiegu stanowi wzmocnienie naturalnych, już istniejących, mechanizmów obronnych organizmu. Mechanizmów warunkujących gojenie bądź regenerację uszkodzonych tkanek. Terapia czynnikami wzrostu sprowadza się w zasadzie do zapoczątkowania oraz przyspieszenia procesów mających kluczową rolę w leczeniu. Procesów, które i tak wystąpiłyby, jako naturalna reakcja organizmu. My tylko je w dosyć precyzyjny sposób ukierunkowujemy, przyspieszamy oraz przedłużamy ich trwanie . Osiągamy to poprzez odwirowanie krwi pełnej, pobranej z żyły. W procesie odwirowania uzyskujemy bardzo wysoką koncentrację płytek krwi, zawieszonych w części osocza. Osocze to nazywamy właśnie osoczem bogatopłytkowym. Koncentracja płytek, a co za tym idzie zawartych w nich czynników wzrostu, w zastosowanej przez nas metodzie, jest koncentracją optymalną dla regeneracji i odnowy tkanek. Preparat osocza bogatopłytkowego-PRP podajemy następnie w miejsce wymagające terapii. Ten etap jest niczym innych, jak tylko "zwykłym" podaniem leku w zastrzyku. Metoda leczenia jest całkowicie naturalną oraz bezpieczną. Bezpieczeństwo zapewnione jest przez fakt, iż korzystamy z WŁASNEJ tkanki pacjenta, jaką jest jego krew.
- Schorzenia, które leczymy korzystając z osocza bogatopłytkowego
- choroby chrząstki stawowej- chondromalacja, urazowe uszkodzenia chrząstki, oddzielająca martwica chrzęstno-kostna
- choroby zwyrodnieniowe stawów- gonartroza, coxartroza , zwyrodnienia innych stawów
- entezopatie (choroby przyczepow ścięgien i mięśni) łokieć tenisisty, golfisty, „ostrogi piętowe"
- choroby ścięgien- zapalenia Achillesa, „kolano skoczka" , „kolano biegacza"
- urazy tkanek miękkich, więzadeł, ścięgien, mięśni, stożka rotatorów - jako alternatywa dla leczenia operacyjnego
- zmiany przeciążeniowe narządu ruchu - niepoddające się leczeniu zachowawczemu
- zaburzenia zrostu kostnego (zrost opóźniony, stawy rzekome)
- zaburzenia gojenia ran skóry, ran pooperacyjnych, blizny, rozstępy
Podkreślenia wymaga również fakt, iż możemy łączyć osocze bogatopłytkowe z kwasem hialuronowym (składnikiem mazi stawowej). Poprawia to w sposób zdecydowany skuteczność leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów.
Dodatkowym atutem jest wykonywanie przez nas iniekcji pod kontrolą USG. Pozwala to na bardzo precyzyjną lokalizację miejsca podania leku. Ściśle do miejsca gdzie jego obecność jest najbardziej pożądana.
Zabiegi wykonujemy korzystając z produktów szwajcarskiej firmy RegenLab - ulotka informacyjna pobierz
- Przebiegu zabiegu
- pobranie krwi pełnej - około 30 ml do całkowicie sterylnego pojemnika, bez kontaktu z otoczeniem
- odwirowanie - około 6 min.
- nabranie osocza do strzykawki - etap ten również przebiega bez kontaktu z otoczeniem
- podanie uzyskanego leku, preparatu , do stawu, zmienionych tkanek, itp.
- założenie opatrunku.
- kilka minut po podaniu osocza pacjent może całkowicie bezpiecznie udać się do domu
- całkowity czas trwania zabiegu wynosi około 20-30 min.
- Przeciwskazania do zabiegu
- zaburzenia krzepnięcia, trobocytopenia
- czynna, potwierdzona, choroba nowotworowa
- terapia lekami przeciw płytkowymi - Aspiryna, NLPZ (Ketonal, Naproxen, Majamil itp)
- ciąża
- czynne artropatie serododatnie
- czynne zakażenie HIV, HCV, HBS
- laktacja
- przewlekle choroby miąższu wątroby w stadium dekompensacji
- ostre zakażenia - posocznica , sepsa
- ostre infekcje wirusowe (np. opryszczka , półpasiec)
- antybiotykoterapia
- aktywne choroby dermatologiczne
- ogólny zły stan zdrowia - np. przeziębienie
Uwaga !
Po zabiegu nie należy stosować leków p zakrzepowych, NLPZ, sterydów.
W niektórych przypadkach miejsce podania wymaga unieruchomienia z uwagi na możliwy odczyn bólowy. Pierwszą reakcją na podanie czynników wzrostu jest stan zapalny - o zmiennym nasileniu, uwalniające mediatory bólu. Dolegliwości bólowe najczęściej są krótkotrwałe i maja niewielkie nasilenie. Rzadko wymagane jest stosowanie leków przeciw bólowych. Na ogół wystarcza właśnie krótkotrwałe unieruchomienie oraz okłady z lodu.
Przy podawaniu PRP do przyczepów, ścięgien i więzadeł wskazana jest jak najszybsza, profesjonalnie prowadzona rehabilitacja (ostrogi, kolano skoczka, łokieć tenisisty ). Pacjent powinien mieć tego świadomość.
Zapraszam do na konsultacje specjalistyczne i kwalifikację do leczenia czynnikami wzrostu do Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Centrum Medycznym Diamed.
Lek. med. Jarosław Jurkowski
Specjalista ortopeda - traumatolog